З метою захисту своїх професійних інтересів нотаріуси України створили громадську організацію – Українську нотаріальну палату – 22 квітня 1993 р. на конференції тоді ще державних нотаріусів, яка зареєстрована Міністерством юстиції України 8 червня цього ж року як добровільне громадське об’єднання нотаріусів на професійній основі для задоволення та захисту соціальних та інших інтересів нотаріусів.

Основними завданнями УНП є: підвищення ролі нотаріату в умовах формування в Україні ринкових відносин, престижу професії нотаріуса, створення умов для активної діяльності членів нотаріальної палати на основі єдності їх професійних інтересів; сприяння вдосконаленню діяльності нотаріусів-членів УНП по правовому обслуговуванню громадян, підприємств і організацій; надання членам УНП методичної та інформаційної допомоги; забезпечення захисту законних соціальних інтересів членів палати, реалізації їх прав; сприяння у захисті інтересів громадян та організацій при заподіянні їм шкоди з вини нотаріуса; сприяння розвитку міжнародних зв’язків з метою зміцнення наукових і професійних контактів членів нотаріальної палати, обміну досвідом, співробітництва з міжнародними організаціями нотаріату.

Нині УНП об’єднує більше 6000 державних і приватних нотаріусів, одночасно будучи їх захисником, порадником і організатором різних заходів. У всіх областях створені регіональні відділення. В окремих регіонах нотаріуси об’єдналися в асоціації, гільдії, які є колективними членами Палати. Українська нотаріальна палата є колективним членом Спілки юристів України.